مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی

به گزارش مهر، نمایندگان درجلسه علنی امشب مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با پیشنهاد یکی از نمایندگان برای حمایت از مشاغل کوچک و متوسط موافقت کردند.

این پیشنهاد بر اساس بند (و) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مطرح شده که در سال ۱۴۰۰ تنفیذ می‌شود و وجوه حاصل از آن به منابع این جز اضافه می‌شود.

در این بند آمده است؛ حسب تهاتر و تسویه بخشی از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به تضمین دولت به بانک‌های صادرات ایران، تجارت و ملت از محل واگذاری دارایی‌های غیرنقدی دولت که قبلاً تسویه شده است، بانک‌های فوق‌الذکر موظفند در صورتی که اصل و سود تا سررسید قرارداد تسهیلات اولیه توسط گیرنده تسهیلات به صورت یک‌باره (دفعتاً واحده) تسویه شود، نسبت به فک رهن، آزادسازی وثایق، خروج از فهرست مشتریان بدحساب و اقدام برای رفع ممنوع‌الخروجی ذی‌نفعان هر یک از طرف‌های درگیر در استفاده از تسهیلات مزبور اقدام کنند.

منابع حاصل‌شده از اجرای این بند در ردیف درآمدی شماره ۳۱۰۶۰۲ با عنوان «منابع حاصل از برگشتی از محل تسهیلات اعطایی (وجوه اداره‌شده)» واریز می‌شود.

در ادامه جلسه نمایندگان با الحاق یک بند به تبصره ۱۸ موافقت کردند که مطابق با آن، جهت به روز رسانی تجهیزات کارگاهی دانشگاه‌های فنی و حرفه ای و سازمان فنی و حرفه ای و هنرستان‌های آموزش و پرورش ۵ درصد از منابع این تبصره اختصاص می‌یابد چرا که در تولید اشتغال نقش محوری دارند.

ادامه مطلب